Честа питања
Ко сте ви и зашто бисмо вам веровали?
Група иницијалних покретача (списак испод) окупила се у јануару 2025. године око идеје стварања виртуелног пленума у расејању. Сматрамо да нам недостаје тело за координацију енергије и идеја наших људи у иностранству у подршци студентским и грађанским протестима, али и у циљу дугорочније координисане активности расејања ради доприноса бољем животу у матици и унапређењу сарадње расејања и матице.
Улога покретачког одбора (отворен је за нове чланове и прикључивање) јесте да припреми темеље за конституисање Скупштине у расејању на којој ће бити донети оснивачки акти.
Покретачки одбор тренутно чине: Јелена Ивић , Вељко Жижић, Лазар Џамић, Сања Јовић, Снежана Ћурчић, др Јована Диковић, др Милош Стефановић, др Александар Новаковић, Бранко Милошевић, Никола Илић, др Александра Здравковић, Радмила Станојевић-ван Ос, Бранимир Михајловић, др Даниел Балош, Север Џигурски, Владимир Радуновић, др Снежана Пејић, Драгана Ђорђевић, Данијела Ђорђевић, Милан Николић.
Зашто сте се окупили?
Да ли вас занима политички утицај и моћ?
Зашто мислите да имате право да се мешате у дешавања у Србији?
Ко је вас прогласио за глас расејања?
Зашто сте одабрали баш реч „скупштина“?
Да ли сте ви формална, регистрована организација?
Да ли сте политички оријентисани и повезани?
Ко вас финансира?
Оперативне трошкове финансирају покретачи и потписници.
Шта сте досад урадили и шта тренутно радите?
- Покренули смо иницијативу прикупљања потписа за оснивање Скупштине у расејању. Ширимо нашу мрежу и тако радимо на снажењу легитимитета за наше деловање.
- Покренули смо иницијативу слања отворених писама креаторима политика у земљама у којима живимо. До сада су писма адресирана на политичаре и политичке организације 15 земаља.
- Активно учествујемо у пробоју медијске блокаде на Западу поводом студентских и грађанских протеста у земљи. Наши сарадници дају интервјуе и пишу чланке у којима објашњавају шта се дешава у Србији.
Зашто мислите да је потребан притисак на међународну заједницу?
Једна од наших улога је придруживање гласа општем друштвеном притиску тј. „пумпању“, а с обзиром на позицију коју имамо у расејању сматрамо да то можемо постићи притиском на међународне медије, као и локална тела и институције. Овакве иницијативе су увелико у току у САД, Великој Британији и широм земаља Европске уније.
Зашто мислите да можете да вршите притисак на међународну заједницу која тихо подржава режим?
Зато што је политика поље деловања које је подложно мењању. Без притиска и активизма ништа се не може променити. У свету у ком живимо има пуно политичких актера а они, иако можда нису увек део већине која одлучује, имају свој глас и утичу на креаторе политике.
Међународна заједница, као ни национални парламенти нису хомогене структуре. Међу њима има и оних који не подржавају недемократски и ауторитарни систем у Србији. Наш циљ је да их подстакнемо да, делујући унутар својих политичких система, или у међународним органима, утичу на промену курса својих земаља према владајућем режиму у Србији.
Такође, сматрамо да свеопшти притисак може да помогне ако се ради циљано, координисано и концентрисано – отворена писма се упућују локалним политичким представницима различитих идеологија, али и релевантним телима, медијима, јавним личностима и слично.
По чему се разликујете од осталих иницијатива из расејања?
По начину организовања и принципу окупљања.
Ми смо самоникла и спонтано организована група људи чије деловање покреће ентузијазам свих нас појединачно. Свако ради и доприноси онолико колико може. Нема хијерархије нити „апанажа“. Све је добровољно и од срца.
Начело по којем се окупљамо је наша највећа снага – јединство у разноликости. Ми смо живи пример да се може много тога постићи иако се међусобно умногоме разликујемо. Себе видимо као пример који мора да следи демократска опозиција, али и цело друштво.
Како се ваш рад уклапа са студентским захтевима?
У потпуности подржавамо студентске захтеве као и сви наши потписници до сада, и наше активности су, између осталог, усмерене на подизање међународне видљивости дешавања у Србији и вршењу притиска.
У контакту смо са студентима и професорима, али се бавимо и широком визијом Скупштине у расејању, а то је вишегенерацијски ангажман на питањима везаним за матицу и сарадњу матице и расејања.
Једна од тачки гласања које сте организовали односи се на неповерење режиму. Зашто?
Режим је изгубио не само легитимитет, већ и легалитет. Он мора пасти. Сматрамо да је режим одиграо кључну улогу у рушењу правне државе, а да је аргумент њиховог давно изгубљеног легитимитета само потврђен упорним игнорисањем студентских и грађанских захтева.
Како сте организовани?
Скупштина у расејању је организација у настајању. Покретачки одбор (који је отворен за нове чланове – можете попунити упитник), јесте привремено тело које се бави припремом оснивачких и правних докумената како бисмо организовали прву конститутивну скупштину у форми виртуелног пленума. У том циљу, основали смо радне групе које покривају правна, техничка, организациона питања, маркетинг и ПР. Нови чланови су добродошли.
Ко може да се прикључи?
Учествовање је отворено и слободно за све који су посвећени нашој визији.