Скупштина у расејању: Кад живите напољу, а помажете протестима у домовини

”Време” (23.5.2025.)

Александра Здравковић – Зистакис је професорка етике која живи у Атини 30 година. Од када је отишла у иностранство није толико била заинтересована за политичка дешавања у Србији. У жижи њених интереса је да помогне студентским протестима, односно да се њихови захтеви и идеје и спроведу у дело.

Зашто нам је потребно мање циника, а више експерата

”Радар” (4.5.2025.)

Принцип који је успоставио режим шири се друштвом као епидемија, пушта корење и међу најмлађима, а своди се на подсмевање свакоме ко је другачији, образованији и успешнији. Дугорочно гледано, такав однос води ка катастрофалном уверењу да друштву нису потребни експерти и посвећени професионалци, већ неко ко зна да влада.

Студенти су осуђени на успех – Горан Николић и Срдан Влаховић

”TВ Нова” (28.4.2025.)

Пут колима или аутомобилом до Брисела је захтеван, а замислите да трчите до Белгије. Не звучи нимало лако. Ипак то је нови подухват студената из Србије. Када готово немогуће претварају у могуће, буде наду не само код грађана Србије већ и код оних који су срећу потражили ван граница.

Српски студент у Италији: Уколико студенти буду истрајни и храбри – видим себе назад у Србији, дијаспора жели да се врати

”Н1” (23.4.2025.)

“Дијаспора жели да се врати у великом броју. Ја сам отишао због студија и мој циљ је да се вратим. Уколико се протести наставе, уколико студенти наставе да буду истрајни и храбри – видим себе назад у Србији. Ми извозимо знање и то је велики проблем. Сви економсти, професори, сви људи који су отишли – стуб су једне нације. Проблем је што је тај наш стуб ван граница”, рекао је за Н1 Срдан Влаховић, студент који своје академско образовање стиче у Италији.

Стварамо Србију у којој млади неће морати да бирају између снова и државе

”Радар” (19.4.2025.)

“Захваљујући студентима и народу који је устао, покренут је тај моментум. Тај моментум буди патриоту у вама где год били. Видети каква Србија може бити, а каква тренутно јесте, доказује да нешто мора да се мења”

Неподношљиво је гледати са стране како нам гори кућа

”Радар” (14.4.2025.)

У другом интервјуу са нашим истакнутим представницима у дијаспори, за Радар је говорила Јелена Ивић из Италије која каже да Србији недостаје достојанства, систем моралних вредности који је био у рушевинама све док се студенти нису појавили, те да је мисија Скупштине у расејању да заједно са њима и грађанима Србију врате на пут институционалне правде и демократије

Осећамо и политички дуг према матици

”Радар” (9.4.2025.)

Радар се придружује иницијативи о стварању мреже српске дијаспоре са циљем да се прикључе борби за праведније друштво у матици. Тим поводом, у наредном периоду објавићемо неколико интервјуа са истакнутим представницима нашег народа у иностранству који су основали Скупштину у расејању са жељом да подрже студенте и грађане, као и све друштвене и политичке чиниоце који Србију желе да врате на стазе владавине права и демократије. У првом интервјуу, Александар Новаковић, доктор филозофије и предавач на више иностраних универзитета, за Радар каже да Србија никад није напредовала без људи који су је силом прилика напуштали.

ИНТЕРВЈУ Бранислав Михајловић: Студенти су кренули у Стразбур да траже правду, ближи се крај овој наказној властиспоре чуће се јаче него икада, људи у Србији нису сами

”Данас” (5.4.2025.):

“После више од десет година академски сликар Бранислав Бане Михајловић опет излаже у Београду, у Музеју Зептер, где ће 10. априла у 19 х свечано бити отворена његова изложба „Одрази“, а овај повратак нашег уметника европског угледа и значаја који од 1992. живи и ради у Лисабону, ликовна публика и стручна јавност доживела је као културни догађај већ од првих најава.”.

Глас дијаспоре чуће се јаче него икада, људи у Србији нису сами

Наша Љубица Антић за “Слободна реч” пише:

“У светлу вишемесечних догађаја које нам приређују студенти, многи људи у Србији покренули су се на акцију. Али нису сами. Подршку пружамо и ми из расејања. Пратимо сваки корак, сваку реч, сваки говор, сваку сузу, сваки осмех и сваку акцију за боље сутра. И желимо да помогнемо, да будемо уз све вас. Зато смо и, јануара 2025. године, покренули Скупштину у расејању – независну, неформалну и виртуелну платформу за окупљање и координацију свих нас у дијаспори. У наредним недељама одржаћемо први званични пленум, који ће уједно бити и конститутивна седница Скупштине у расејању”.

Скупштина У Расејању

Наша Јелена Ивић из Падове, једна од покретача Скупштине у расејању, за “Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa” пише:

“Захваљујући студентским протестима у Србији, ми српски исељеници, расути по свету, одлучили смо да се ујединимо у виртуелни парламент дијаспоре.

Како пише Предраг Матвејевић у свом Медитеранском бревијару: „Они који се одселе не могу имати исте видике као они који остају у својим земљама. Седеоци и номади немају исти хоризонт.”
Сигурни смо да наши хоризонти морају постати додатна вредност и обогаћење за нашу домовину.”
Погледајте оригинални чланак на вези у биографији.

Неподношљиво је гледати са стране како нам гори кућа

Покретањем Скупштине у расејању, ми који своју земљу истински никада нисмо напустили, желимо да подржимо студенте и грађане, као и све друштвене и политичке чиниоце који Србију желе да врате на стазе владавине права и демократије.
Наши људи из дијаспоре покренули су иницијативу потписивања подршке студентима у Србији, али и идеју о оснивању Скупштине у расејању за даље праћење ситуације у нашој земљи.

СРПСКА ДИЈАСПОРА УДРУЖУЈЕ СНАГЕ: ево шта је у плану!

Људи из српске дијаспоре покренули су иницијативу потписивања подршке студентима у Србији, али и идеју о оснивању Скупштине у расејању за даље праћење ситуације у земљи.
Гласа се онлајн. Симболичним гласањем се, како се наводи, исказује подршка демократским напорима у Србији и врши утицај на јавност и учеснике политичког живота.

И прећутна подршка српском режиму је неетична – ово је шанса да САД стане на праву страну

Демократија, слобода и људска права представљају основ правне и политичке традиције САД-а. Ова начела су потпуно у сагласју са тренутним захтевима народа Србије. Ово је генерацијски тренутак, шанса да САД стане на праву страну историје тако што ће подржати тежње Србије ка досезању демократије

Формира се Скупштина у расејању, први корак симболично гласање четири тачке

Људи из српске дијаспоре покренули су иницијативу потписивања подршке студентима у Србији, али и идеју о оснивању Скупштине у расејању за даље праћење ситуације у нашој земљи.
Први јавни корак је, како је наведено у допису достављеном редакцији Н1, симболично гласање четири тачке.

Студенти уједињују дијаспору: Формира се Скупштина у расејању

„Ми смо скоро сви изашли са Београдског, Новосадског, Приштинског универзитета и професионално смо се доказали живећи у другим земљама. Наше знање и наше искуство, заједно са нашом љубављу према земљи матици, може и мора да буде још један у низу притисака на владајући режим, као и допринос за демократске промене у Србији“, наводи се у опису иницијативе.