Објаве у јавним гласилима

Неподношљиво је гледати са стране како нам гори кућа
”Радар” (14.4.2025.)
У другом интервјуу са нашим истакнутим представницима у дијаспори, за Радар је говорила Јелена Ивић из Италије која каже да Србији недостаје достојанства, систем моралних вредности који је био у рушевинама све док се студенти нису појавили, те да је мисија Скупштине у расејању да заједно са њима и грађанима Србију врате на пут институционалне правде и демократије

ИНТЕРВЈУ Бранислав Михајловић: Студенти су кренули у Стразбур да траже правду, ближи се крај овој наказној властиспоре чуће се јаче него икада, људи у Србији нису сами
”Данас” (5.4.2025.):
“После више од десет година академски сликар Бранислав Бане Михајловић опет излаже у Београду, у Музеју Зептер, где ће 10. априла у 19 х свечано бити отворена његова изложба „Одрази“, а овај повратак нашег уметника европског угледа и значаја који од 1992. живи и ради у Лисабону, ликовна публика и стручна јавност доживела је као културни догађај већ од првих најава.”.

Глас дијаспоре чуће се јаче него икада, људи у Србији нису сами
Наша Љубица Антић за “Слободна реч” пише:
“У светлу вишемесечних догађаја које нам приређују студенти, многи људи у Србији покренули су се на акцију. Али нису сами. Подршку пружамо и ми из расејања. Пратимо сваки корак, сваку реч, сваки говор, сваку сузу, сваки осмех и сваку акцију за боље сутра. И желимо да помогнемо, да будемо уз све вас. Зато смо и, јануара 2025. године, покренули Скупштину у расејању – независну, неформалну и виртуелну платформу за окупљање и координацију свих нас у дијаспори. У наредним недељама одржаћемо први званични пленум, који ће уједно бити и конститутивна седница Скупштине у расејању”.

Скупштина У Расејању
Наша Јелена Ивић из Падове, једна од покретача Скупштине у расејању, за “Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa” пише:
“Захваљујући студентским протестима у Србији, ми српски исељеници, расути по свету, одлучили смо да се ујединимо у виртуелни парламент дијаспоре.
Како пише Предраг Матвејевић у свом Медитеранском бревијару: „Они који се одселе не могу имати исте видике као они који остају у својим земљама. Седеоци и номади немају исти хоризонт.”
Сигурни смо да наши хоризонти морају постати додатна вредност и обогаћење за нашу домовину.”
Погледајте оригинални чланак на вези у биографији.

Неподношљиво је гледати са стране како нам гори кућа
Покретањем Скупштине у расејању, ми који своју земљу истински никада нисмо напустили, желимо да подржимо студенте и грађане, као и све друштвене и политичке чиниоце који Србију желе да врате на стазе владавине права и демократије.
Наши људи из дијаспоре покренули су иницијативу потписивања подршке студентима у Србији, али и идеју о оснивању Скупштине у расејању за даље праћење ситуације у нашој земљи.

СРПСКА ДИЈАСПОРА УДРУЖУЈЕ СНАГЕ: ево шта је у плану!
Људи из српске дијаспоре покренули су иницијативу потписивања подршке студентима у Србији, али и идеју о оснивању Скупштине у расејању за даље праћење ситуације у земљи.
Гласа се онлајн. Симболичним гласањем се, како се наводи, исказује подршка демократским напорима у Србији и врши утицај на јавност и учеснике политичког живота.

И прећутна подршка српском режиму је неетична – ово је шанса да САД стане на праву страну
Демократија, слобода и људска права представљају основ правне и политичке традиције САД-а. Ова начела су потпуно у сагласју са тренутним захтевима народа Србије. Ово је генерацијски тренутак, шанса да САД стане на праву страну историје тако што ће подржати тежње Србије ка досезању демократије
Формира се Скупштина у расејању, први корак симболично гласање четири тачке
Људи из српске дијаспоре покренули су иницијативу потписивања подршке студентима у Србији, али и идеју о оснивању Скупштине у расејању за даље праћење ситуације у нашој земљи.
Први јавни корак је, како је наведено у допису достављеном редакцији Н1, симболично гласање четири тачке.

Студенти уједињују дијаспору: Формира се Скупштина у расејању
„Ми смо скоро сви изашли са Београдског, Новосадског, Приштинског универзитета и професионално смо се доказали живећи у другим земљама. Наше знање и наше искуство, заједно са нашом љубављу према земљи матици, може и мора да буде још један у низу притисака на владајући режим, као и допринос за демократске промене у Србији“, наводи се у опису иницијативе.